Tetigo

SGK ÖDEMELİ HASTA BEZLERİ SIKÇA SORULAN SORULAR

İnkontinans Ürünlerine SGK geri ödemesi var mı?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), raporlu hastaların Hasta Bezi, Emici Külot ve Mesane Pedleri masraflarına destek olmaktadır. 

Geri ödeme tutarı 1 Nisan 2017 itibariyle, 120 adet yetişkin hasta bezi için aylık KDV dahil 127,44 TL, çocuk hasta bezi için aylık KDV dahil 99,12 TL olmuştur.

 

SGK  tarafından size geri ödeme yapılabilmesi için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir:

 

1. Sağlık Kurulu Raporu çıkartın

Uzman doktor tarafından verilen, mesane ve rektum kontrolü olmadığını belirten resmi sağlık kurumu onaylı bir belgedir.  Bu rapor 1 yıl boyunca geçerlidir.

 

2.Reçete yazdırın

Uzman doktor tarafından kaşeli ve imzalı olmalıdır. Raporu bulunan hastalar için Aile Hekimleri de reçete yazmaktadır. 

Reçete üzerinde "Hasta bezi ihtiyacı 1 aylık 120 adettir" şeklinde yazılmalıdır. (son mevzuata göre 2 aylık 240 adet için de reçete de alınabiliyor.)

*Reçetenizi aldıktan sonra en geç 3 gün içinde ürünleri alıp faturanızı kestirmeniz gerekmektedir.

 

3.Medikalden ürününüzü alın

Yeni düzenlemeyle, Geri Ödeme için anlaşma imzalayan Medikalden aldığınız ürünler için SGK’dan online provizyonla anında onay alındığı için, SGK ödemeyi doğrudan satış noktasına yapacaktır. Bu nedenle siz sadece varsa aldığınız ürün ile geri ödeme tutarı arasındaki farkı ödeyeceksiniz.

Online Geri Ödeme için henüz anlaşma imzalamayan satış noktalarından aldığınız ürün için, şimdilik eski sistemdeki gibi fatura alınmalıdır. 

Kasa fişi geçerli değildir. Aldığınız fatura üzerinde ürün barkodu ve paket içinde kaç adet ürün olduğu belirtilmelidir.

 

4.Kimlik Fotokopisi

İşlemler için T.C kimlik numaranız olan kimliğinizin fotokopisi gerekmektedir.

 

5. Faturalı olarak eski sisteme göre alınan ürünler için, yukarıda belirtilen evraklar ile birlikte bölgenizdeki SGK Bölge Müdürlüğü'ne başvurabilirsiniz.

Geri ödeme tutarı (120 adet yetişkin hasta bezi için aylık KDV dahil 127,44 TL, çocuk hasta bezi için aylık KDV dahil 99,12 TL); varsa banka hesabınıza, yoksa T.C. Kimlik Numaranız belirtilerek adınıza Ziraat Bankası’na yapılmaktadır.

 

Yeni sisteme göre online provizyonla alınan ürünler için SGK’dan anında onay alındığından, SGK ödemeyi doğrudan satış noktasına yapacaktır. Bu nedenle siz sadece varsa aldığınız ürün ile geri ödeme tutarı arasındaki farkı ödeyeceksiniz

DAHA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN BİZİ ARAYINIZ

0212 451 21 79

0544 533 73 04

Sağlıkla Kalın